Мачкино Око (маглина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мачкино Око (маглина)
{{{опис}}}
Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 58 м 33,4 с
Деклинација +66° 38' 1""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
8,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
8,8
Физички податоци
Привидни димензии 0,33' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 15 февруари 1786
Други ознаки PK 96+29.1, 7ZW 759, CS=11.4, Cat eye nebula

Мачкино Око (NGC 6543 или Колдвел 6) — планетарна маглина во соѕвездието Змеј, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како Мачкино Око и NGC 6543 се споменува и како Caldwell 6, PK 96+29.1, 7ZW 759 i CS=11.4.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 15 февруари 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Мачкино Око е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 8,8 m.[2] Мачкино Око има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,33'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 58 м 33,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +66° 38' 1"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Мачкино Око е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 30; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4212. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 550.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]