IC 1613

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1613
Галаксијата IC 1613 сликана со МГТ
Галаксијата IC 1613 сликана со МГТ
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 16 м 32,2 с
Деклинација +10° 2' 47""
Положбен агол 160°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
15,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16
Површински сјај 12,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,2'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 7 мај 1904

IC 1613галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1613 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,3 m/лм2.[2] IC 1613 има привидни димензии од 0,4' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 16 м 32,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +10° 2' 47"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 160°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1613 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1373788.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]