NGC 5310

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 5310


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 h 49 m 47,8 s
Деклинација +0° 4' 10"
Податоци од набљудување
Вид на објект ѕвезда
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,9
Физички податоци
Историја
Откривач Филип Сидни Кулиџ
Откриена 30 април 1859

NGC 5310 е ѕвезда во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 30 април 1859 година од страна на Филип Сидни Кулиџ, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 15 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5310 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 12,9 mag.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 h 49 m 47,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +0° 4' 10".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5310 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 241; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 308. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 465.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Skiff, Brian, private communication of February 27, 1988. (93,36)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]