NGC 6025

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6025


Соѕвездие Јужен Триаголник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 h 3 m 17,7 s
Деклинација -60° 25' 53""
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид II2p
Привиден сјај
(видлив)
5,1
Физички податоци
Привидни димензии 15' x ?'
Историја
Откривач Никола Луј де Лакај
Откриена 1751
Други ознаки OCL 939, ESO 136-SC14

NGC 6025 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Јужен Триаголник, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6025 се споменува и како OCL 939, ESO 136-SC14.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1751 година од страна на Никола Луј де Лакај, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 0,5 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6025 е од видот II2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 5,1 mag.[2] NGC 6025 има само една позната привидна димензија, која изнесува 15'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 h 3 m 17,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -60° 25' 53"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6025 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 432; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9036. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]