NGC 6101

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6101


Соѕвездие Рајска Птица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 h 25 m 48,6 s
Деклинација -72° 12' 4""
Податоци од набљудување
Вид на објект збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид X
Привиден сјај
(видлив)
9,2
Физички податоци
Привидни димензии 5' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 1 јуни 1826
Други ознаки GCL 40, ESO 69-SC4

NGC 6101 е збиено ѕвездено јато во соѕвездието Рајска Птица, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6101 се споменува и како GCL 40, ESO 69-SC4.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 јуни 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 9 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6101 е од видот X.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,2 mag.[2] NGC 6101 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 h 25 m 48,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -72° 12' 4"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6101 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 454; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9282. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]