NGC 5299

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5299
Кентаур
Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 50 м 48 с
Деклинација -60° 24' 0"
Податоци од набљудување
Вид на тело ѕвездено јато
Морфолошки вид *Cloud
Физички податоци
Привидни димензии 30' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 7 јуни 1837
Други ознаки ESO 133-?5

NGC 5299ѕвездено јато во соѕвездието Кентаур, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5299 се споменува и како ESO 133-?5.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 јуни 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5299 е од видот *Cloud.[1] NGC 5299 има само една позната привидна димензија, која изнесува 30'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 50 м 48 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -60° 24' 0".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5299 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 430; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9004. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]