NGC 5402

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 5402


Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 h 58 m 16,5 s
Деклинација +59° 48' 52""
Положбен агол 167°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,3'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 24 април 1789
Други ознаки UGC 8903, MCG 10-20-54, CGCG 295-29, IRAS 13566+6003

NGC 5402 е спирална галаксија во соѕвездието Голема Мечка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5402 се споменува и како UGC 8903, MCG 10-20-54, CGCG 295-29, IRAS 13566+6003.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 април 1789 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5402 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 mag/arcmin2.[2] NGC 5402 има привидни димензии од 1,3' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 h 58 m 16,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +59° 48' 52"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 167°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5402 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 49712. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 49; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3858. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1409.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General

Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]