NGC 5141

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 5141
{{{опис}}}
Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 24 м 51,4 с
Деклинација +36° 22' 44""
Положбен агол 80°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
12,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 1'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 1 мај 1785
Други ознаки UGC 8433, MCG 6-30-4, CGCG 190-6, CGCG 189-65, KCPG 373A

NGC 5141леќеста галаксија во соѕвездието Ловечки Кучиња, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5141 се споменува и како UGC 8433, MCG 6-30-4, CGCG 190-6, CGCG 189-65, KCPG 373A.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 1 мај 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5141 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 5141 има привидни димензии од 1,3' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 24 м 51,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +36° 22' 44"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 80°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5141 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 46906. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 109; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2542. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 116.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]