Сатурн (маглина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сатурн
{{{опис}}}
Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 4 м 10,8 с
Деклинација -11° 21' 47""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
8,3
Физички податоци
Привидни димензии 0,58' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 7 септември 1782
Други ознаки PK 37-34.1, CS=11.5, Saturn nebula

Сатурн (NGC 7009 или Колдвел 55) — планетарна маглина во соѕвездието Водолија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7009 се споменува и како PK 37-34.1, CS=11.5, Saturn nebula.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 7 септември 1782 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, маглината Сатурн е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 8,3 m.[2] маглината Сатурн има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,58'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 4 с 10,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -11° 21' 47"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на маглината Сатурн е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 300; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5779. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 791.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]