NGC 5286

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 5286


Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 46 м 26,5 с
Деклинација -51° 22' 22""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид V
Привиден сјај
(видлив)
7,4
Физички податоци
Привидни димензии 11' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 29 април 1826
Други ознаки GCL 26, ESO 220-SC38

NGC 5286збиено ѕвездено јато во соѕвездието Кентаур, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5286 се споменува и како GCL 26, ESO 220-SC38.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 29 април 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5286 е од видот V.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,4 m.[2] NGC 5286 има само една позната привидна димензија, која изнесува 11'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 46 м 26,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -51° 22' 22"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5286 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 430; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8274. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]