Прејди на содржината

NGC 362

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 362

{{{опис}}}

Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 3 м 14,3 с
Деклинација - 70° 50' 52"
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид III
Привиден сјај
(видлив)
6,8
Физички податоци
Привидни димензии 14' х ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 1 август 1826
Други ознаки GCL 3, ESO 51-SC13

NGC 362збиено ѕвездено јато во соѕвездието Тукан, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 362 се споменува и како GCL 3, ESO 51-SC13 .

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 август 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 362 е од видот III.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,8 m.[2] NGC 362 има само една позната привидна димензија, која изнесува 14'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 3 м 14,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 70° 50' 52".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 362 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 441; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9138.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]