NGC 5315

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5315
{{{опис}}}
Соѕвездие Шестар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 53 м 57,1 с
Деклинација -66° 30' 48""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
9,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13
Физички податоци
Привидни димензии 0,23' x ?'
Историја
Откривач Ралф Коупленд
Откриена 4 мај 1883
Други ознаки PK 309-4.2, ESO 97-PN9, CS=11.3

NGC 5315планетарна маглина во соѕвездието Шестар, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5315 се споменува и како PK 309-4.2, ESO 97-PN9, CS=11.3.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 4 мај 1883 година од страна на Ралф Коупленд, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5315 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13 m.[2] NGC 5315 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,23'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 53 м 57,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -66° 30' 48"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5315 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 452; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9016. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]