NGC 1851

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1851

{{{опис}}}

Соѕвездие Гулаб
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 14 м 6,3 с
Деклинација - 40° 2' 48"
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид II
Привиден сјај
(видлив)
7,1
Физички податоци
Привидни димензии 12' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 10 мај 1826
Други ознаки GCL 9, ESO 305-SC16

NGC 1851збиено ѕвездено јато во соѕвездието Гулаб, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1851 се споменува и како GCL 9, ESO 305-SC16.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 10 мај 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1851 е од видот II.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,1 m.[2] NGC 1851 има само една позната привидна димензија, која изнесува 12'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 14 м 6,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 40° 2' 48".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1851 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 393; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7591.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]