NGC 4372

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4372
Поглед кон NGC 4372
Поглед кон NGC 4372
Соѕвездие Мува
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид XII
Привиден сјај
(видлив)
7,2
Физички податоци
Привидни димензии 5' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 30 април 1826
Други ознаки GCL 19, ESO 64-SC6

NGC 4372збиено ѕвездено јато во соѕвездието Мува, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4372 се споменува и како GCL 19, ESO 64-SC6.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 30 април 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4372 е од видот XII.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,2 m.[2] NGC 4372 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0.

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4372 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 466; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9236. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 4372 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]