Прејди на содржината

NGC 5138

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5138

{{{опис}}}

Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 27 м 16 с
Деклинација -59° 2' 30""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II2p
Привиден сјај
(видлив)
7,6
Физички податоци
Привидни димензии 8' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 26 мај 1826
Други ознаки OCL 902, ESO 132-SC7

NGC 5138расеано ѕвездено јато во соѕвездието Кентаур, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5138 се споменува и како OCL 902, ESO 132-SC7.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 26 мај 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5138 е од видот II2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,6 m.[2] NGC 5138 има само една позната привидна димензија, која изнесува 8'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 27 м 16 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -59° 2' 30"".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5138 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 429; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8674. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]