Прејди на содржината

NGC 4244

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4244
Поглед кон NGC 4244
Поглед кон NGC 4244
Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 48°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
10,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,9
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 16,6' x 1,9'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 17 март 1787
Други ознаки UGC 7322, MCG 6-27-45, CGCG 187-35, FGC 1402, IRAS 12150+3804

NGC 4244спирална галаксија во соѕвездието Ловечки Кучиња, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4244 се споменува и како UGC 7322, MCG 6-27-45, CGCG 187-35, FGC 1402, IRAS 12150+3804.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 17 март 1787 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4244 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] NGC 4244 има привидни димензии од 16,6' х 1,9'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 48°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4244 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 39422. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 107; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3017. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1559.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Запис за NGC 4244 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]