Прејди на содржината

NGC 5168

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5168
Поглед кон NGC 5168
Поглед кон NGC 5168
Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 31 м 7,2 с
Деклинација -60° 56' 21""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I3p
Привиден сјај
(видлив)
9,1
Физички податоци
Привидни димензии 4' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 16 јуни 1835
Други ознаки OCL 905, ESO 132-SC10

NGC 5168расеано ѕвездено јато во соѕвездието Кентаур, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5168 се споменува и како OCL 905, ESO 132-SC10.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 16 јуни 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5168 е од видот I3p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,1 m.[2] NGC 5168 има само една позната привидна димензија, која изнесува 4'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 31 м 7,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -60° 56' 21"".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5168 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 430; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8991. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]