NGC 5120

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 5120

{{{опис}}}

Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 25 м 40,3 с
Деклинација -63° 27' 29""
Податоци од набљудување
Вид на тело астеризам
Морфолошки вид *Grp
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13
Физички податоци
Привидни димензии 3' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 16 јуни 1835
Други ознаки OCL 899, ESO 96-SC11, Ruprecht 166

NGC 5120астеризам во соѕвездието Кентаур, заведен во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5120 се споменува и како OCL 899, ESO 96-SC11, Ruprecht 166.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 јуни 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5120 е од видот *Grp.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 13 m.[2] NGC 5120 има само една позната привидна димензија, која изнесува 3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 25 м 40,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -63° 27' 29"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5120 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 451; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8994. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Alter, G., B. Balazs, and J. Ruprecht, Catalogue of Star Clusters and Associations,

2nd edition. Budapest: Akademiai Kiado, 1970. (5,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]