NGC 40

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 40
{{{опис}}}
Соѕвездие Кефеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 13 м 1 с
Деклинација + 72° 31' 21"
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,7
Физички податоци
Привидни димензии 1,23' х ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 25 ноември 1788
Други ознаки PK 120+9.1, CS=10.6

NGC 40 (Колдвел 2, наречена и Пеперушка) — планетарна маглина во соѕвездието Кефеј, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 40 се споменува и како Caldwell 2 PK 120+9.1, CS=10.6 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 25 ноември 1788 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 40 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,7 m, додека површинскиот сјај изнесува m/лм2.[2] NGC 40 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,23'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 13 м 1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 72° 31' 21".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 40 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 3; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4302. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1217.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]