NGC 6744

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6744
{{{опис}}}
Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 9 м 46,1 с
Деклинација -63° 51' 24"
Положбен агол 15°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
8,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,1
Површински сјај 14,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 20,1' x 12,9'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 30 јуни 1826
Други ознаки ESO 104-42, AM 1905-635, IRAS 19050-6354

NGC 6744спирална галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6744 се споменува и како ESO 104-42, AM 1905-635, IRAS 19050-6354.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 30 јуни 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6744 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,4 m/лм2.[2] NGC 6744 има привидни димензии од 20,1' х 12,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 9 м 46,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -63° 51' 24".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 15°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6744 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62836. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 456; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9079. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]