NGC 4833

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 4833


Соѕвездие Мува
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 59 m 35 s
Деклинација -70° 52' 27""
Податоци од набљудување
Вид на објект збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид VIII
Привиден сјај
(видлив)
8,4
Физички податоци
Привидни димензии 14' x ?'
Историја
Откривач Никола Луј де Лакај
Откриена 1751
Други ознаки GCL 21, ESO 65-SC4

NGC 4833 е збиено ѕвездено јато во соѕвездието Мува, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4833 се споменува и како GCL 21, ESO 65-SC4.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1751 година од страна на Никола Луј де Лакај, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 0,5 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4833 е од видот VIII.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,4 mag.[2] NGC 4833 има само една позната привидна димензија, која изнесува 14'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 59 m 35 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -70° 52' 27"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4833 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 451; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9245. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]