NGC 6124

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6124
NGC 6124
NGC 6124
Соѕвездие Скорпија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 25 м 17,2 с
Деклинација -40° 40' 1""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II3m
Привиден сјај
(видлив)
5,8
Физички податоци
Привидни димензии 40' x ?'
Историја
Откривач Никола Луј де Лакај
Откриена 1751
Други ознаки OCL 990, ESO 331-SC3

NGC 6124расеано ѕвездено јато во соѕвездието Скорпија, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6124 се споменува и како OCL 990, ESO 331-SC3.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено во 1751 година од страна на Никола Луј де Лакај, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 0,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6124 е од видот II3m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 5,8 m.[2] NGC 6124 има само една позната привидна димензија, која изнесува 40'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 25 м 17,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -40° 40' 1"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6124 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 407; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7857. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]