Прејди на содржината

Ежен Жозеф Делпорт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Откриени астероиди: 66 [1]
погл. Список на откриени астероиди

Ежен Жозеф Делпорт (француски: Eugène Joseph Delporte, 10 јануари 188219 октомври 1955) — белгиски астроном од Женап, Валонија.[2][3]

Открил вкупно 66 астероиди. Меѓу нив позначајни се 1221 Амор (по кој се наречени аморските астероиди) и аполонскиот астероид 2101 Адонис.[2] Бил откривач или сооткривач на комети, вклучувајќи ја периодичната комета 57P/ди Тоа-Неујмин-Делпорт.[2] Работел во Кралската опсерваторија на Белгија во градот Укел (по кој е наречен астероидот 1276 Уклија),[2] каде се вработил во 1903 г. откако докторирал на Бриселскиот слободен универзитет истата година.[4]

Во 1930 г. ги исцртал современите граници меѓу сите соѕвездија на небото според ректасцензијата и деклинацијата за епохата B1875.0.[2]

Во негова чест се наречени флорскиот астероид 1274 Делпортија (чиј откривач е тој самиот) и ударниот месечев кратер Делпорт.[3][5]

Список на откриени астероиди[уреди | уреди извор]

1052 Белгика 15 ноември 1925
1068 Нефертити 13 септември 1926
1122 Нејт 17 септември 1928
1124 Стробантија 6 октомври 1928
1128 Астрид 10 март 1929
1145 Робелмонт 3 февруари 1929
1168 Брандија 25 август 1930
1170 Шива 29 септември 1930
1176 Лусидор 15 ноември 1930
1199 Гелдонија 14 септември 1931
1217 Максимилијана 13 март 1932
1221 Амор 12 март 1932
1222 Тина 11 јуни 1932
1239 Кетлета 4 февруари 1932
1261 Легија 23 март 1933
1274 Делпортија 28 ноември 1932
1276 Уклија 24 јануари 1933
1280 Бајода 18 август 1933
1285 Жилјета 21 август 1933
1288 Санта 26 август 1933
1290 Албертина 21 август 1933
1291 Фрина 15 септември 1933
1293 Соња 26 септември 1933
1294 Антверпија 24 октомври 1933
1329 Елијана 23 март 1933
1341 Едме 27 јануари 1935
1350 Роселија 3 октомври 1934
1361 Лојшнерија 30 август 1935
1363 Херберта 30 август 1935
1366 Пиколо 29 ноември 1932
1374 Изора 21 октомври 1935
1375 Алфреда 22 октомври 1935
1388 Афродита 24 септември 1935
1401 Лавона 22 октомври 1935
1433 Герамтина 30 октомври 1937
1476 Кокс 10 септември 1936
1486 Мерилин 23 август 1938
1491 Балдуин 23 февруари 1938
1493 Сигрид 26 август 1938
1543 Буржоа 21 септември 1941
1560 Стратонија 3 декември 1942
1664 Феликс 4 февруари 1929
1672 Гезеле 29 јануари 1935
1698 Кристоф 10 февруари 1934
1707 Шантал 8 септември 1932
1711 Сандрин 29 јануари 1935
1722 Гофин 23 февруари 1938
1724 Владимир 28 февруари 1932
1754 Канингем 29 март 1935
1848 Делво 18 август 1933
1878 Хјус 18 август 1933
1926 Демиделар 2 мај 1935
2101 Адонис 12 февруари 1936
2213 Меес 24 септември 1935
2276 Варк 18 август 1933
2331 Парвулеско 12 март 1936
2534 Узо 2 ноември 1931
2545 Вербист 26 јануари 1933
2713 Луксембург 19 февруари 1938
2819 Енсор 20 октомври 1933
2913 Хорта 12 октомври 1931
3534 Сакс 15 декември 1936
3567 Алвема 15 ноември 1930
3605 Дави 28 ноември 1932
6354 Вангелис 3 април 1934
7043 Годар 2 септември 1934

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Minor Planet Discoverers (by number)“. Minor Planet Center. 4 септември 2016. Посетено на 19 септември 2016.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „Obituary Notices : Eugene Joseph Delporte“. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 116 (2): 143–144. 1956. Bibcode:1956MNRAS.116Q.143.. doi:10.1093/mnras/116.2.143.
  3. 3,0 3,1 Schmadel, Lutz D. (2007). „(1274) Delportia“. Dictionary of Minor Planet Names – (1274) Delportia. Springer Berlin Heidelberg. стр. 105. doi:10.1007/978-3-540-29925-7_1275. ISBN 978-3-540-00238-3.
  4. Hockey, Thomas (2009). The Biographical Encyclopedia of Astronomers. Springer Publishing. ISBN 978-0-387-31022-0.
  5. „Gazetteer of Planetary Nomenclature – Planetary Names: Crater, craters: Delporte on Moon“. USGS – IAU, Working Group for Planetary System Nomenclature (WGPSN). 25 октомври 2010. Посетено на 14 мај 2016.