Бурмански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мјанмарски јазик
Неважечки јазичен код. (пишан облик)
Неважечки јазичен код. (говорен облик)
Изговормјама за(га)
Застапен воМјанмар, Тајланд, Малезија, Сингапур
ГоворнициМајчин јазик: 32 милиони
Втор јазик: 10 милиони  
Јазично семејство
Писмобурманско писмо
Статус
Службен воБурма Мјанмар
Регулативен органЈазична комисија на Мјанмар
Јазични кодови
ISO 639-1my
ISO 639-2bur (B)
mya (T)
ISO 639-3mya
Индско писмо
Индско писмо
Оваа страница содржи индски текст. Без соодветна поддршка самогласките може да се прикажуваат на неправилни места, а зборовите може да бидат без сврзници. Повеќе...

Бурманскиот јазик (မြန်မာဘာသာ, mjəmà bàðà) или, според по официјалното ново име мјанмарски јазик[1] е најголемиот и службен јазик во Мјанмар (Бурма). Тој е мајчин јазик на Бамарите и ним сродните етнички групи, но исто така и на некои други народности како што се Монците. Како мајчин јазик, бурманскиот го говорат околу 32 милиони луѓе, додека како втор јазик го практикуваат околу 10 милиони луѓе.

Бурманскиот е тонски и изохрон јазик со тонски акцент[2] Јазикот е исто така аналитички, додека збороредот во реченицата е од обликот подмет-предмет-глагол. Јазикот користи бурманско писмо, кое потекнува од старомонскиот јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Устав на Република Унија Мјанмар (2008), Став XV, 450
  2. Chang, Charles Bond (2003). “High-Interest Loans”: The Phonology of English Loanword Adaptation in Burmese (PDF) (A.M. thesis). Harvard University. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-10-25. Посетено на 2011-05-24.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]