Хера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хера
Ήρα
Hera Campana Louvre Ma2283.jpg
Врховна божица
Божица на бракот
Живеалиште Олимп
Симбол Калинка, Паун, Дијадема
Сопружник Зевс
Родители Крон и Реја
Браќа/сестри Посејдон, Ад, Деметра, Хестија, Зевс
Деца Арес, Енио, Хеба, Илитија, Хефест
Римски пандан Јунона

Хера (старогрчки: Ἥρα) — врховна божица во старогрчката митологија, божица на бракот, на небото во старогрчката митологија. Bила жена на врховниот грчки Бог Зевс и мајка на Арес, Хеба и Хефест.

Хера или Јунона (стгрч. Ἥρη, лат. Iuno) – законска сопруга на Ѕевс иако му била сестра. Во ликот била најубавата божица претставена со круна на главата, облечена во елегантен фустан стегнат со појас, а носела златни сандали на стапалата. Хера уживала во луксузен накит. Зевс постојано ја изневерувал со многу божици и смртнички за што таа посредно му се одмаздувала, напаѓајќи ги љубовниците или нивните вонбрачни деца што тие му ги раѓале. Важела за заштитничка на женскиот род и на светоста на бракот. Калинката е нејзиниот растителен симбол кој ја означувал плодноста, а светото животно ѝ е паунот.