Аргонаути

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Аргонаути биле хеленски епски јунаци кои со бродот Арго тргнале во потрага по Златното руно во Колхида.

Причини и тргнување[уреди | уреди извор]

Според митолошките извори на повик на Јасон, атолскиот јунак и наследник на кралството на Ајсон, кој на оваа задача бил предизвикан со итрина на Пелиј, неговиот чичко кој на измама го зел престолот од татко му. Мисијата била опасна, непредвидлива и неизвесна. Јасон од прочуениот бродоградител Арг побарал брод и пратил гласници низ целата земја да ги повика јунаците да му се придружат на таа мисија.[1]

Список на Аргонаути[уреди | уреди извор]

Велат дека никогаш ни порано, ни подоцна не се собрала така величествена група на некој брод.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Robert Grevs, Grčki mitovi, Nolit, Beograd, 1992, str. 493 - 495.
  2. Robert Grevs, Grčki mitovi, Nolit, Beograd, 1992, str. 495 - 496.