Енио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Енио (грчки: Ἐνυώ, во превод „олицетворение на војната“) е божица на војната од грчката митологија. Таа е ќерка на Зевс и Хера, а жена на Арес, богот на војната, со кого имала син.