Ереб (митологија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Ереб (грчки Έρεβος, латински Erebus) во грчката митологија бил бог на вечната темнина и мрак. Тој е син на Хаос, а негова сестра е Никта. Подоцна од соединувањето со Никта биле родени Етер и Хемер.

Во војната со боговите бил на страната на Титаните, па по крајот на истата тој бил фрлен во Тартар од страна на Зевс.