Хестија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Хестија (старогрчки: Ἑστία) била божица на срцето во старогрчката митологија.Имала браќа и сестри по име - Деметра,Хера,Хад и Посејдон. Штом таа се родила татко и Хрон ја проголтал нејзе и нејзините браќа и сестри, со страв дека кога ке пораснат ке се побунат и ќе го симнат од власт.