Хемера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Хемера (старогрчки: Ἡμέρα, Hêméra, во превод „ден“) е божица на денот и дневната светлина. Според грчката митологија, таа е ќерка на Никта и Ереб, а нејзин брат е Аејтер.