Хефест

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Статуа на Хефест

Хефест (старогрчки: Ἡφαιστος ) бил бог на ковачката вештина во старогрчката митологија.

Негови родители се Зевс и Хера. Според еден мит Хефест кога се родил бил многу грд и поради тоа Хера го фрлила во морето, но го спасиле неколку нимфи. Негова жена е преубавата Афродита, како награда од Зевс.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Theoi Project, Efesto Хефест во класичната литература и уметност (англиски)