Пан (митологија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Пан


Богот Пан во грчката митологија бил бог на плодноста, заштитник на овчарите и сточарите. Бил син на Хермес и на нимфата Дриопа. Негова татковина била шумовитата Аркадија каде живеел во друштво со сатирите и нимфите. Обично се прикажува со јарепки нозе и рогови.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Името Пан потекнува од грчкиот збор paein = паси. Во книжевна смисла зборот пан значи сѐ бидејќи според грчката митологија Пан бил душата на сите живи суштества и овој концепт го поврзува со шумите, со амбисите, со провалиите. Не случајно во современиот грчки јазик именката универзитет се преведува како panepistimio каде што пан означува универзитет, сѐ, а епистимио означува знаење.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]