Фаун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Фаун (латински: Faunus) - домашен бог во римската митологија, бог на полињата и заштитник на стадата од волците. Тој бил грд рибар кој во една прилика ја пренесол Афродита преку водата и таа му се оддолжила така што го претворила во убаво момче. Подоцна, во него се вљубила поетесата Сафо.[1]

Кип на Фаун

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 112.