Коза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Домашна коза
Irish Goat.jpg
припитомен
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Mammalia
Ред: Artiodactyla
Семејство: Bovidae
Потсемејство: Caprinae
Род: Capra
Вид: C. aegagrus
Подвид: C. a. hircus
Триномен назив
Capra aegagrus hircus
(Лине, 1758)

Домашната коза (лат. Capra aegagrus hircus) е домашно животно, подвид на дивата коза од Азија и Источна Европа.

Нејзиното припитомување се одвивало уште во текот на 11 век п.н.е, на подрачјето на Блискиот Исток. Обично се претпоставува, дека припитомувањето многу брзо доведува до морфолошки промени на скелетот на таквите животни, како што е промената на роговите, и нивната помала големина. Луѓето од козите го користат месото, кожата, млекото и волната.

Исхрана[уреди | уреди извор]

Ако ги имаат на располагање сите делови на билки, козите јадат околу 60% листови и стеблести растенија, околу 20% зелено растение и само околу 20% трева. Порано, но и денес се чуваат во повисоките места, зошто се способни за искачување како и за подрачја на кои не можат да се одгледуваат говеда.

Размножување[уреди | уреди извор]

Козата достигнува полна зрелост на 5 месеци (мажјакот), односно на 7 месеци (женката) од животот. Таа може да носи млади до својата седма година, а вообичаено раѓа 1 до 3 млади. Циклусот кај козите трае 21 ден, започнувајќи во есен и повторувајќи се неколку месеци до оплодувањето.

Козата како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Понекогаш, козата се јавува како тема во делата од уметноста и популарната култура, како:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Браќа Грим, Храбриот кројач, Детска радост, Скопје, 1980.
  2. Народне приповетке. Београд: Просвета, 1963, стр. 144-145.
  3. Вук Караџић, Српске народне приповијетке. Београд: Лагуна и Вукова задужбина, 2017, стр. 330-332.
  4. Езоп, Басне (по Доситеју Обрадовићу). Београд: Просвета, 1963, стр. 71.
  5. Езоп, Басне (по Доситеју Обрадовићу). Београд: Просвета, 1963, стр. 77.
  6. Езоп, Басне (по Доситеју Обрадовићу). Београд: Просвета, 1963, стр. 80-81.
  7. Alphonse Daudet, Pisma iz mog mlina. Zagreb: Znanje, 1986, стр. 41-48.
  8. Funk Shui, R.E.M., TR003, 22 Records.