Езоп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Aesopus moralisatus, 1485

Езоп (грчки: Αἴσωπος, Aisōpos) се смета дека живеел од 620 п.н.е. до 564 п.н.е. По потекло од Мала Азија, бил роб на филозофот Ксант, кој го ослободил. Умрел со трагична смрт. Басните кои му се припишуваат се 426 на број, а прв ги издал Деметрија Фалеранин во 4 век п.н.е. Басните се полни со алегории, хумор, а филозофијата на животот е раскажана под маската на разни животни.

Види исто така[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikisource
Викиизвор има оригинални дела од или за:
Wikisource-logo.svg
Викиизвор на англиски јазик содржи текст на тема:
Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: