Езопови басни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Aesopus moralisatus, 1485
Желката и зајакот“, илустрирал Мајло Винтер во Езопова антологија од 1919

Езопови басни или „Езопики“ — збирка басни припишани на Езоп (620560 п.н.е.), роб и раскажувач од стара Грција. Во овие кратки басни животните се персонификација на луѓето, со нивните најразлични карактери и ситуациите во кои се наоѓаат. Тие се доста популарни заради нивната поучна содржина за децата до ден денес. Многу од овие приказни како „Лисицата и грозјето“, „Желката и зајакот“, „Северецот и сонцето“ и „Овчарчето и волкот“, се добро познати ширум светот.

Басни[уреди | уреди извор]

Некои од најпознатите Езопови басни се: