Прејди на содржината

620 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
621 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар621 п.н.е.
DCXX п.н.е.
Ab urbe condita133
Староегипетска ераXXVI династија, 44
- ФараонПсаметих I, 44
Старогрчка ера39.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4130
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1213
Берберски календар330
Будистички календар−76
Бурмански календар−1258
Византиски календар4888–4889
Кинески календар己亥(зем. свиња)
2076 или 2016
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
2077 или 2017
Коптски календар−904 – −903
Етиопски календар−628 – −627
Еврејски календар3140–3141
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−564 – −563
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2480–2481
Холоценски календар9380
Ирански календар1242 п.п. – 1241 п.п.
Исламски календар1280 п.х. – 1279 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1713
Мингуо-календар2532 пред Р. Кина
民前2532年
Нанакшахи−2088
Тајландски сончев календар−78 – −77
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
−494 или −875 или −1647
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
−493 или −874 или −1646

620 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 620. година пред новата ера, 620. од првиот милениум п.н.е., 20. од 7 век п.н.е. и прва од 620-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4888 и 4889 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4130 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3140 и 3141 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 133.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 620 година се протега во 2016 и 2017, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2076 и 2077 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 77 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1279 и 1278 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...