651 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
652 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар652 п.н.е.
DCLI п.н.е.
Ab urbe condita102
Староегипетска ераXXVI династија, 13
- ФараонПсаметих I, 13
Старогрчка ера32. олимпијада (победник
Асирски календар4099
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1244
Берберски календар299
Будистички календар−107
Бурмански календар−1289
Византиски календар4857–4858
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
2045 или 1985
    — до —
己巳年 (зем. змија)
2046 или 1986
Коптски календар−935 – −934
Етиопски календар−659 – −658
Еврејски календар3109–3110
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−595 – −594
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2449–2450
Холоценски календар9349
Ирански календар1273 п.п. – 1272 п.п.
Исламски календар1312 п.х. – 1311 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1682
Мингуо-календар2563 пред Р. Кина
民前2563年
Нанакшахи−2119
Тајландски сончев календар−109 – −108
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
−525 или −906 или −1678
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
−524 или −905 или −1677

651 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 651. година пред новата ера, 651. од првиот милениум п.н.е., 51. од 7 век п.н.е. и втора од 650-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4857 и 4858 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4099 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3109 и 3110 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 102.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 651 година се протега во 1985 и 1986, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2045 и 2046 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 108 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1311 и 1310 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...