Прејди на содржината

662 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
663 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар663 п.н.е.
DCLXII п.н.е.
Ab urbe condita91
Староегипетска ераXXVI династија, 2
- ФараонПсаметих I, 2
Старогрчка ера29.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4088
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1255
Берберски календар288
Будистички календар−118
Бурмански календар−1300
Византиски календар4846–4847
Кинески календар丁巳(огн. змија)
2034 или 1974
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
2035 или 1975
Коптски календар−946 – −945
Етиопски календар−670 – −669
Еврејски календар3098–3099
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−606 – −605
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2438–2439
Холоценски календар9338
Ирански календар1284 п.п. – 1283 п.п.
Исламски календар1323 п.х. – 1322 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1671
Мингуо-календар2574 пред Р. Кина
民前2574年
Нанакшахи−2130
Тајландски сончев календар−120 – −119
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
−536 или −917 или −1689
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
−535 или −916 или −1688

662 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 662. година пред новата ера, 662. од првиот милениум п.н.е., 62. од 7 век п.н.е. и трета од 660-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4846 и 4847 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4088 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3098 и 3099 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 91.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 662 година се протега во 1974 и 1975, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2034 и 2035 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 119 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1322 и 1321 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...