657 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
658 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар658 п.н.е.
DCLVII п.н.е.
Ab urbe condita96
Староегипетска ераXXVI династија, 7
- ФараонПсаметих I, 7
Старогрчка ера30.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4093
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1250
Берберски календар293
Будистички календар−113
Бурмански календар−1295
Византиски календар4851–4852
Кинески календар壬戌(вод. куче)
2039 или 1979
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
2040 или 1980
Коптски календар−941 – −940
Етиопски календар−665 – −664
Еврејски календар3103–3104
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−601 – −600
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2443–2444
Холоценски календар9343
Ирански календар1279 п.п. – 1278 п.п.
Исламски календар1318 п.х. – 1317 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1676
Мингуо-календар2569 пред Р. Кина
民前2569年
Нанакшахи−2125
Тајландски сончев календар−115 – −114
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
−531 или −912 или −1684
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
−530 или −911 или −1683

657 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 657. година пред новата ера, 657. од првиот милениум п.н.е., 57. од 7 век п.н.е. и осма од 650-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4851 и 4852 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4093 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3103 и 3104 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 96.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 657 година се протега во 1979 и 1980, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2039 и 2040 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 114 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1317 и 1316 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...