Прејди на содржината

653 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
654 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар654 п.н.е.
DCLIII п.н.е.
Ab urbe condita100
Староегипетска ераXXVI династија, 11
- ФараонПсаметих I, 11
Старогрчка ера311.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4097
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1246
Берберски календар297
Будистички календар−109
Бурмански календар−1291
Византиски календар4855–4856
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
2043 или 1983
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
2044 или 1984
Коптски календар−937 – −936
Етиопски календар−661 – −660
Еврејски календар3107–3108
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−597 – −596
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2447–2448
Холоценски календар9347
Ирански календар1275 п.п. – 1274 п.п.
Исламски календар1314 п.х. – 1313 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1680
Мингуо-календар2565 пред Р. Кина
民前2565年
Нанакшахи−2121
Тајландски сончев календар−111 – −110
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
−527 или −908 или −1680
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
−526 или −907 или −1679

653 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 653. година пред новата ера, 653. од првиот милениум п.н.е., 53. од 7 век п.н.е. и четвртта од 650-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4855 и 4856 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4097 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3107 и 3108 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 100.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 653 година се протега во 1983 и 1984, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2043 и 2044 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 110 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1313 и 1312 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...