697 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

697 п.н.е. била година според јулијанскиот календар. Тоа била 697. година пред нашата ера, 697. од првиот милениум п.н.е., 97. од 7 век п.н.е. и осма од 690-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4811 и 4812 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 год. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во градот Асур, станува збор за 4053 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 год. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3063 и 3064 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 год. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 56.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 год. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 год. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 697. година се протега во 1939 и 1940, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1999 и 2000 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 год. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 154 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1359 и 1357 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Кралството Јудеја[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Војводата Вен од Џин
  • Војводата Вен од Џин (697-628 год. п.н.е.), роден Чонг, бил потомок на кралската куќа на Џин. Тој славно го издржал долгогодишниот егзил од неговото царство, откако бил вратен на власт (636 - 628 год. п.н.е.) набрзо воспоставил хегемонија над другите кинески држави на своето време.

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Loewe, Michael. The Cambridge history of ancient China: from the origins of civilization to 221 B.C..