656 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
657 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар657 п.н.е.
DCLVI п.н.е.
Ab urbe condita97
Староегипетска ераXXVI династија, 8
- ФараонПсаметих I, 8
Старогрчка ера30.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4094
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1249
Берберски календар294
Будистички календар−112
Бурмански календар−1294
Византиски календар4852–4853
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
2040 или 1980
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
2041 или 1981
Коптски календар−940 – −939
Етиопски календар−664 – −663
Еврејски календар3104–3105
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−600 – −599
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2444–2445
Холоценски календар9344
Ирански календар1278 п.п. – 1277 п.п.
Исламски календар1317 п.х. – 1316 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1677
Мингуо-календар2568 пред Р. Кина
民前2568年
Нанакшахи−2124
Тајландски сончев календар−114 – −113
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
−530 или −911 или −1683
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−529 или −910 или −1682

656 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 656. година пред новата ера, 656. од првиот милениум п.н.е., 56. од 7 век п.н.е. и седма од 650-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4852 и 4853 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4094 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3104 и 3105 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 97.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 656 година се протега во 1980 и 1981, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2040 и 2041 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 113 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1316 и 1315 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...