Прејди на содржината

655 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
656 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар656 п.н.е.
DCLV п.н.е.
Ab urbe condita98
Староегипетска ераXXVI династија, 9
- ФараонПсаметих I, 9
Старогрчка ера311. олимпијада (победник
Асирски календар4095
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1248
Берберски календар295
Будистички календар−111
Бурмански календар−1293
Византиски календар4853–4854
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
2041 или 1981
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
2042 или 1982
Коптски календар−939 – −938
Етиопски календар−663 – −662
Еврејски календар3105–3106
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−599 – −598
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2445–2446
Холоценски календар9345
Ирански календар1277 п.п. – 1276 п.п.
Исламски календар1316 п.х. – 1315 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1678
Мингуо-календар2567 пред Р. Кина
民前2567年
Нанакшахи−2123
Тајландски сончев календар−113 – −112
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−529 или −910 или −1682
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
−528 или −909 или −1681

655 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 655. година пред новата ера, 655. од првиот милениум п.н.е., 55. од 7 век п.н.е. и шеста од 650-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4853 и 4854 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4095 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3105 и 3106 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 98.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 655 година се протега во 1981 и 1982, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2041 и 2042 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 112 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1315 и 1314 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...