646 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
647 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар647 п.н.е.
DCXLVI BC
Ab urbe condita107
Староегипетска ераXXVI династија, 18
- ФараонПсаметих I, 18
Старогрчка ера33.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4104
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1239
Берберски календар304
Будистички календар−102
Бурмански календар−1284
Византиски календар4862–4863
Кинески календар癸酉(вод. петел)
2050 или 1990
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
2051 или 1991
Коптски календар−930 – −929
Етиопски календар−654 – −653
Еврејски календар3114–3115
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−590 – −589
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2454–2455
Холоценски календар9354
Ирански календар1268 п.п. – 1267 п.п.
Исламски календар1307 п.х. – 1306 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1687
Мингуо-календар2558 пред Р. Кина
民前2558年
Нанакшахи−2114
Тајландски сончев календар−104 – −103
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
−520 или −901 или −1673
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
−519 или −900 или −1672

646 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 646. година пред новата ера, 646. од првиот милениум п.н.е., 46. од 7 век п.н.е. и седма од 640-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4862 и 4863 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4104 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3114 и 3115 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 107.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 646 година се протега во 1990 и 1991, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2050 и 2051 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 103 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1306 и 1305 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...