Прејди на содржината

605 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
606 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар606 п.н.е.
DCV п.н.е.
Ab urbe condita148
Староегипетска ераXXVI династија, 59
- ФараонНехо II, 5
Старогрчка ера43.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4145
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1198
Берберски календар345
Будистички календар−61
Бурмански календар−1243
Византиски календар4903–4904
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
2091 или 2031
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
2092 или 2032
Коптски календар−889 – −888
Етиопски календар−613 – −612
Еврејски календар3155–3156
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−549 – −548
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2495–2496
Холоценски календар9395
Ирански календар1227 п.п. – 1226 п.п.
Исламски календар1265 п.х. – 1264 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1728
Мингуо-календар2517 пред Р. Кина
民前2517年
Нанакшахи−2073
Тајландски сончев календар−63 – −62
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−479 или −860 или −1632
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−478 или −859 или −1631

605 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 605. година пред новата ера, 605. од првиот милениум п.н.е., 5. од 7 век п.н.е. и шеста од 600-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4903 и 4904 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4145 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3155 и 3156 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 148.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 605 година се протега во 2031 и 2032, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2091 и 2092 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 62 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1264 и 1263 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...