Прејди на содржината

628 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
629 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар629 п.н.е.
DCXXVIII п.н.е.
Ab urbe condita125
Староегипетска ераXXVI династија, 36
- ФараонПсаметих I, 36
Старогрчка ера37.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4122
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1221
Берберски календар322
Будистички календар−84
Бурмански календар−1266
Византиски календар4880–4881
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
2068 или 2008
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
2069 или 2009
Коптски календар−912 – −911
Етиопски календар−636 – −635
Еврејски календар3132–3133
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−572 – −571
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2472–2473
Холоценски календар9372
Ирански календар1250 п.п. – 1249 п.п.
Исламски календар1288 п.х. – 1287 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1705
Мингуо-календар2540 пред Р. Кина
民前2540年
Нанакшахи−2096
Тајландски сончев календар−86 – −85
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
−502 или −883 или −1655
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
−501 или −882 или −1654

628 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 628. година пред новата ера, 628. од првиот милениум п.н.е., 28. од 7 век п.н.е. и деветта од 620-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4880 и 4881 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4122 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3132 и 3133 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 125.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 628 година се протега во 2008 и 2009, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2068 и 2069 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 85 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1287 и 1286 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...