635 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
636 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар636 п.н.е.
DCXXXV п.н.е.
Ab urbe condita118
Староегипетска ераXXVI династија, 29
- ФараонПсаметих I, 29
Старогрчка ера36. олимпијада (победник
Асирски календар4115
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1228
Берберски календар315
Будистички календар−91
Бурмански календар−1273
Византиски календар4873–4874
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
2061 или 2001
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
2062 или 2002
Коптски календар−919 – −918
Етиопски календар−643 – −642
Еврејски календар3125–3126
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−579 – −578
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2465–2466
Холоценски календар9365
Ирански календар1257 п.п. – 1256 п.п.
Исламски календар1296 п.х. – 1295 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1698
Мингуо-календар2547 пред Р. Кина
民前2547年
Нанакшахи−2103
Тајландски сончев календар−93 – −92
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−509 или −890 или −1662
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−508 или −889 или −1661

635 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 635. година пред новата ера, 635. од првиот милениум п.н.е., 35. од 7 век п.н.е. и шеста од 630-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4873 и 4874 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4115 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3125 и 3126 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 118.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 635 година се протега во 2001 и 2002, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2061 и 2062 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 92 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1295 и 1294 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...