631 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
632 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар632 п.н.е.
DCXXXI п.н.е.
Ab urbe condita122
Староегипетска ераXXVI династија, 33
- ФараонПсаметих I, 33
Старогрчка ера37. олимпијада (победник
Асирски календар4119
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1224
Берберски календар319
Будистички календар−87
Бурмански календар−1269
Византиски календар4877–4878
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
2065 или 2005
    — до —
己丑年 (зем. вол)
2066 или 2006
Коптски календар−915 – −914
Етиопски календар−639 – −638
Еврејски календар3129–3130
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−575 – −574
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2469–2470
Холоценски календар9369
Ирански календар1253 п.п. – 1252 п.п.
Исламски календар1291 п.х. – 1290 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1702
Мингуо-календар2543 пред Р. Кина
民前2543年
Нанакшахи−2099
Тајландски сончев календар−89 – −88
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−505 или −886 или −1658
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
−504 или −885 или −1657

631 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 631. година пред новата ера, 631. од првиот милениум п.н.е., 31. од 7 век п.н.е. и втора од 630-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4877 и 4878 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4119 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3129 и 3130 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 122.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 631 година се протега во 2005 и 2006, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2065 и 2066 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 88 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1290 и 1289 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...