Прејди на содржината

673 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
674 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар674 п.н.е.
DCLXXIII п.н.е.
Ab urbe condita80
Староегипетска ераXXV династија, 79
- ФараонТахарка, 17
Старогрчка ера26.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4077
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1266
Берберски календар277
Будистички календар−129
Бурмански календар−1311
Византиски календар4835–4836
Кинески календар丙午(огн. коњ)
2023 или 1963
    — до —
丁未年 (огн. коза)
2024 или 1964
Коптски календар−957 – −956
Етиопски календар−681 – −680
Еврејски календар3087–3088
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−617 – −616
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2427–2428
Холоценски календар9327
Ирански календар1295 п.п. – 1294 п.п.
Исламски календар1335 п.х. – 1334 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1660
Мингуо-календар2585 пред Р. Кина
民前2585年
Нанакшахи−2141
Тајландски сончев календар−131 – −130
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
−547 или −928 или −1700
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
−546 или −927 или −1699

673 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 673. година пред новата ера, 673. од првиот милениум п.н.е., 73. од 7 век п.н.е. и четвртта од 670-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4835 и 4836 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4077 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3087 и 3088 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 80.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 673 година се протега во 1963 и 1964, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2023 и 2024 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 130 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1334 и 1333 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...